varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Signatur 25

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Toshiba Signatur 25, innedel
Toshiba Signatur 257,2 kW · SCOP 5,1Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Toshiba Signatur 25 like store?
Nei. Toshiba Signatur 25 har maks varmeeffekt 7,2 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Toshiba Signatur 25?
Toshiba Signatur 25 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Toshiba Signatur 25 gir 3,8 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Toshiba Signatur 25 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Toshiba Signatur 25 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Denne sammenligningen viser to luft–luft-varmepumper: Fujitsu Comfort 09 fra Fujitsu sin Comfort-serie, og Toshiba Signatur 25 fra serien Toshiba Signatur. Disse to modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort 09 har en oppgitt maks varmeeffekt på 4,0 kW, mens Toshiba Signatur 25 har en maks varmeeffekt på 7,2 kW, som er en forskjell på 3,2 kW. Siden de har ulik kapasitet, passer de til ulike varmebehov. Huseiere bør først velge riktig dimensjonering for boligen sin før øvrige egenskaper sammenlignes.

Når det gjelder oppvarming og drift i kulde, oppgir produsentene data for både sesong og enkelte temperaturer. SCOP står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime strøm over en fyringssesong. Toshiba Signatur 25 har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme, mens Fujitsu Comfort 09 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Forskjellen i SCOP er 0,5. Ved en utetemperatur på −15 °C leverer Toshiba Signatur 25 en varmeeffekt på 3,8 kW, mot 2,4 kW fra Fujitsu Comfort 09. Dette utgjør en forskjell på 1,4 kW. Laveste garanterte driftstemperatur er oppgitt til −25 °C for Toshiba Signatur 25 og −15 °C for Fujitsu Comfort 09, en forskjell på 10 °C.

Lyd måles i desibel, forkortet dB(A). Laveste oppgitte lydnivå på innedelen ved laveste viftehastighet er 19 dB(A) for Toshiba Signatur 25 og 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09. Forskjellen mellom dem er 3 dB(A). For kjøling er SEER, som måler sesongkuldefaktoren, oppgitt til 8,4 for Fujitsu Comfort 09 og 7,7 for Toshiba Signatur 25, med en forskjell på 0,7. Begge modellene har energiklasse A++ for kjøling. Begge benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. Fysiske mål for innedelen (høyde × bredde × dybde) er 270 × 834 × 222 mm for Fujitsu Comfort 09, og 300 × 987 × 210 mm for Toshiba Signatur 25.

Noen opplysninger er kun oppgitt for den ene modellen. For Toshiba Signatur 25 oppgir produsenten en nominell varmeeffekt på 3,2 kW og en COP på 4,92. I tillegg oppgis varmeeffekt ved −7 °C til 4,3 kW, ved −20 °C til 3,2 kW og ved −25 °C til 2,6 kW. For kjøling oppgis nominell kjøleeffekt til 2,8 kW. Produsenten oppgir også et lydnivå for utedelen på 48 dB(A), innedelens vekt til 11,0 kg, utedelens mål til 550 × 780 × 290 mm, utedelens vekt til 33,0 kg samt en anbefalt sikring på 16 A.

Hva man bør legge vekt på, avhenger av hva boligen krever. Legger du mest vekt på varme i sterk kulde, skiller Toshiba Signatur 25 seg ut med garantert drift ned til −25 °C og 3,8 kW ved −15 °C, samt en SCOP på 5,1 og et laveste lydnivå på innedelen på 19 dB(A). Er prioriteringen derimot effektivitet ved kjøling på varme dager, skiller Fujitsu Comfort 09 seg ut med en SEER på 8,4.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Toshiba Signatur 25, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Toshiba Signatur 25Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW7,2 kW3,2 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,4 kW3,8 kW (gunstigst)1,4 kW
SCOP4,65,1 (gunstigst)0,5
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER8,4 (gunstigst)7,70,7
Energiklasse, kjølingA++A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−25 °C (gunstigst)10 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm300 × 987 × 210 mm

Bare Toshiba Signatur 25 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Toshiba Signatur 25
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Toshiba Signatur 25
Alle tilbud
26 590 krServion AS3. november 2026
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.