varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Multi Nordic Signatur

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Toshiba Multi Nordic Signatur, innedel
Toshiba Multi Nordic Signatur8,7 kW · SCOP 4,6Bilde: Toshiba

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Toshiba Multi Nordic Signatur like store?
Nei. Toshiba Multi Nordic Signatur har maks varmeeffekt 8,7 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Toshiba Multi Nordic Signatur?
De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 4,6 i gjennomsnittsklima.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Toshiba Multi Nordic Signatur gir 6,5 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Toshiba Multi Nordic Signatur har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Toshiba Multi Nordic Signatur er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 fra Fujitsu er en vanlig luft–luft-varmepumpe i Comfort-serien, mens Toshiba Multi Nordic Signatur fra Toshiba er en luft–luft multisplittmodell i Toshiba Multi Nordic-serien. Disse to modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort 09 har en maks varmeeffekt på 4,0 kW, mens Toshiba Multi Nordic Signatur har en maks varmeeffekt på 8,7 kW, som gir en forskjell på 4,7 kW. Dette betyr at modellene passer til helt ulike varmebehov, og boligens størrelse og oppvarmingsbehov bør avklares før øvrige egenskaper vurderes.

Når det gjelder energieffektivitet, har begge modellene en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme. SCOP står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm gjennom en fyringssesong. Ved −15 °C ute leverer Fujitsu Comfort 09 en varmeeffekt på 2,4 kW, mens Toshiba Multi Nordic Signatur yter 6,5 kW, en forskjell på 4,1 kW. Toshiba-modellen har også en garantert drift ned til −25 °C, sammenlignet med −15 °C for modellen fra Fujitsu, noe som utgjør en forskjell på 10 °C.

På laveste viftetrinn er lydnivået for innedelen oppgitt til 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09 og 19 dB(A) for Toshiba Multi Nordic Signatur, en forskjell på 3 dB(A). Desibel, forkortet dB(A), måler lydstyrke slik det menneskelige øret oppfatter den. For kjøling har begge modellene energiklasse A++, men Fujitsu Comfort 09 har en SEER på 8,4 mot 7,0 hos Toshiba Multi Nordic Signatur. Dette gir en forskjell på 1,4 i SEER, som måler sesongeffektiviteten for kjøledrift. Begge benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. Målene på innedelen er 270 × 834 × 222 mm for Fujitsu og 293 × 800 × 226 mm for Toshiba.

For Toshiba Multi Nordic Signatur oppgir produsenten flere tekniske data som ikke er oppgitt for Fujitsu Comfort 09. Dette gjelder nominell varmeeffekt på 7,4 kW, varmeeffekt ved −7 °C på 7,3 kW, ved −20 °C på 5,8 kW og ved −25 °C på 5,1 kW. I tillegg oppgis en COP på 3,74, nominell kjøleeffekt på 6,0 kW, samt et lydnivå for utedelen på 50 dB(A). Det oppgis også at innedelen veier 10,0 kg, at utedelen måler 710 × 900 × 320 mm med en vekt på 58,0 kg, og at anbefalt sikring er 20 A.

Hvilken modell som er mest aktuell, avhenger av hva du legger mest vekt på. Har du behov for høy varmeeffekt på kalde dager og drift i sterk kulde, skiller Toshiba Multi Nordic Signatur seg ut med 6,5 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −25 °C. Er behovet derimot en mer kompakt enhet med høy effektivitet ved kjøling på varme dager, skiller Fujitsu Comfort 09 seg ut med en SEER på 8,4.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Toshiba Multi Nordic Signatur, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Toshiba Multi Nordic SignaturForskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW8,7 kW4,7 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,4 kW6,5 kW (gunstigst)4,1 kW
SCOP4,64,6
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
SEER8,4 (gunstigst)7,01,4
Energiklasse, kjølingA++A++
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−25 °C (gunstigst)10 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm293 × 800 × 226 mm

Bare Toshiba Multi Nordic Signatur oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Toshiba Multi Nordic Signatur
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Toshiba Multi Nordic Signatur
Alle tilbud
59 590 krToshiba-forhandler via ABK-Qviller AS18. august 2026
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.