varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12, innedel
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 127,2 kW · SCOP 4,8Bilde: Samsung Electronics

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 like store?
Nei. Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 har maks varmeeffekt 7,2 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 har høyest SCOP: 4,8 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 fra Fujitsu sin Comfort-serie og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 fra Samsungs Nordic WindFree Comfort S2-serie er begge luft–luft-varmepumper. Dette er modeller i ulik størrelse. Maksimal varmeeffekt ved sju plussgrader er 4,0 kW for Fujitsu og 7,2 kW for Samsung, en forskjell på 3,2 kW. Pumpe og dimensjonering bør velges ut fra boligens faktiske varmebehov før øvrige egenskaper vurderes, ettersom de dekker ulike oppvarmingskrav.

Effektiviteten gjennom fyringssesongen uttrykkes med SCOP, som viser hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime strøm over en sesong. Her har Fujitsu en SCOP på 4,6, mens Samsung oppgir 4,8, en forskjell på 0,2. Begge modellene er plassert i energiklasse A++ for oppvarming. Når det gjelder evnen til å takle vinterkulde, er det oppgitt garantert drift ned til −15 °C for Fujitsu Comfort 09 og ned til −30 °C for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12, en forskjell på 15 °C.

Lydnivå måles i desibel, dB(A), og laveste lydnivå for innedelen gjelder ved laveste viftehastighet. For Fujitsu er laveste lydnivå 22 dB(A), mens Samsung oppgir 17 dB(A), som er en forskjell på 5 dB(A). For kjøledrift har Fujitsu en SEER på 8,4 og energiklasse A++, mens Samsung har en SEER på 8,6 med energiklasse A+++, en forskjell i SEER på 0,2. Begge modellene har innebygd Wi-Fi og benytter kuldemediet R32. Innedelen til Fujitsu måler 270 × 834 × 222 mm, mens Samsungs innedel har dimensjonene 299 × 889 × 215 mm.

Noen tekniske verdier er bare oppgitt av den ene produsenten. Fujitsu oppgir en varmeeffekt ved −15 °C på 2,4 kW. Samsung oppgir på sin side nominell varmeeffekt på 4,0 kW, SCOP for kaldt klima på 3,8 og en COP på 3,74. Videre oppgir Samsung nominell kjøleeffekt på 3,5 kW, lydnivå for utedelen på 46 dB(A), vekt for innedelen på 9,8 kg, samt utedelens mål på 548 × 790 × 285 mm og utedelens vekt på 31,9 kg.

Valget mellom disse to handler først og fremst om behovet for varmeeffekt og lokale temperaturforhold. Har boligen et mindre varmebehov, er Fujitsu Comfort 09 tilpasset dette med sin maksimale varmeeffekt på 4,0 kW og garantert drift ned til −15 °C. Har boligen derimot et større varmebehov, og det legges vekt på drift i sterk kulde, lavt lydnivå på innedelen eller sesongeffektivitet, skiller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 seg ut med en maksimal varmeeffekt på 7,2 kW, garantert drift ned til −30 °C, lydnivå ned til 17 dB(A) og SCOP på 4,8.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW7,2 kW3,2 kW
SCOP4,64,8 (gunstigst)0,2
Energiklasse, varmeA++A++
Kjøling
SEER8,48,6 (gunstigst)0,2
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)17 dB(A) (gunstigst)5 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−30 °C (gunstigst)15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D270 × 834 × 222 mm299 × 889 × 215 mm

Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −15 °C.

Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; SCOP, kaldt klima; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.