Fujitsu Comfort 09 mot Samsung Nordic Airise S2 9
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 09 og Samsung Nordic Airise S2 9 like store?
- Nei. Samsung Nordic Airise S2 9 har maks varmeeffekt 6,3 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Samsung Nordic Airise S2 9?
- De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 4,6 i gjennomsnittsklima.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Samsung Nordic Airise S2 9 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Samsung Nordic Airise S2 9 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 09 fra Fujitsu sin Comfort-serie og Samsung Nordic Airise S2 9 fra serien Samsung Nordic er begge luft–luft-varmepumper. De to modellene er ikke like store i oppgitt kapasitet. Fujitsu Comfort 09 har en maks varmeeffekt på 4,0 kW, mens Samsung Nordic Airise S2 9 yter opptil 6,3 kW, noe som utgjør en forskjell på 2,3 kW. Pumpene passer dermed til ulike varmebehov, og boligens størrelse og isolasjon bør avgjøre hvilken kapasitet du trenger før øvrige tekniske detaljer vurderes.
Når det gjelder energieffektivitet ved oppvarming, oppgir begge produsentene en SCOP på 4,6. SCOP står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime strøm gjennom en fyringssesong. Begge modellene er plassert i energiklasse A++ for varme. Driftsgrensen i kulde skiller modellene med 15 °C. Fujitsu har garantert drift ned til −15 °C, mens Samsung oppgir garantert drift ned til −30 °C.
Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. Fysisk måler innedelen til Fujitsu 270 × 834 × 222 mm, mens Samsung sin innedel måler 299 × 820 × 215 mm. For kjøling angis SEER, som viser sesongkuldefaktoren. Fujitsu har en SEER på 8,4 og energiklasse A++, mens Samsung har 8,5 og energiklasse A+++, en forskjell i SEER på 0,1. Laveste oppgitte lydnivå for innedelen på laveste viftetrinn er 22 dB(A) hos Fujitsu og 19 dB(A) hos Samsung, en forskjell på 3 dB(A). Desibel, forkortet dB(A), måler lydstyrke slik det menneskelige øret oppfatter den.
Enkelte verdier er bare oppgitt for den ene modellen. Fujitsu oppgir at varmeeffekt ved −15 °C er 2,4 kW. Samsung oppgir på sin side nominell varmeeffekt på 3,2 kW, varmeeffekt ved −20 °C på 2,9 kW, samt SCOP for kaldt klima på 3,6. Videre oppgir Samsung en COP på 3,95, som er effektfaktoren i ett enkelt målepunkt, og en nominell kjøleeffekt på 2,5 kW. For Samsung finner man også et lydnivå for utedelen på 46 dB(A), en innedelsvekt på 9,1 kg, samt utedelens mål på 548 × 790 × 285 mm og utedelsvekt på 31,9 kg.
Hvilken modell du bør vurdere, avhenger av prioriteringene dine. Legger du mest vekt på maksimal varmeeffekt og driftssikkerhet i sterk kulde, er det Samsung Nordic Airise S2 9 som skiller seg ut med 6,3 kW maks varmeeffekt og garantert drift ned til −30 °C, samt et laveste lydnivå på 19 dB(A). Har du et mindre varmebehov, er Fujitsu Comfort 09 en modell med maks varmeeffekt på 4,0 kW, drift ned til −15 °C og samme SCOP på 4,6.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 09 | Samsung Nordic Airise S2 9 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,0 kW | 6,3 kW | 2,3 kW |
| SCOP | 4,6 | 4,6 | |
| Energiklasse, varme | A++ | A++ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,4 | 8,5 (gunstigst) | 0,1 |
| Energiklasse, kjøling | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 22 dB(A) | 19 dB(A) (gunstigst) | 3 dB(A) |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −30 °C (gunstigst) | 15 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 270 × 834 × 222 mm | 299 × 820 × 215 mm | |
Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −15 °C.
Bare Samsung Nordic Airise S2 9 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −20 °C; SCOP, kaldt klima; COP; nominell kjøleeffekt; lydnivå utedel; innedel, vekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Samsung Nordic Airise S2 9 Alle tilbud | 18 590 kr | Hestec AS | 3. november 2026 |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Comfort Design 09 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Samsung Nordic Airise S2 9 mot andre modeller
- Samsung Nordic Airise S2 9 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6300 — 6,3 kW
- Samsung Nordic Airise S2 9 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.3 — 6,3 kW
- Samsung Nordic Airise S2 9 mot Daikin Nepura Gulvmodell — 6,2 kW
- Samsung Nordic Airise S2 9 mot Panasonic Gulvmodell Z-35 — 6,2 kW
- Samsung Nordic Airise S2 9 mot Daikin Nepura Moskus 25 — 6,2 kW
- Samsung Nordic Airise S2 9 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.2 — 6,2 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu mot SamsungAlle sammenligninger