Fujitsu Comfort 09 mot Panasonic VZ Heatcharge 9
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 09 og Panasonic VZ Heatcharge 9 like store?
- Nei. Panasonic VZ Heatcharge 9 har maks varmeeffekt 7,8 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Panasonic VZ Heatcharge 9?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 har høyest SCOP: 6,2 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 gir 4,8 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 09 fra Fujitsu sin Comfort-serie og Panasonic VZ Heatcharge 9 fra Panasonic VZ-serien er begge luft–luft-varmepumper. Dette er to modeller av ulik størrelse. Maks varmeeffekt ved sju varmegrader ute er 4,0 kW for modellen fra Fujitsu og 7,8 kW for modellen fra Panasonic, noe som utgjør en forskjell på 3,8 kW. Siden de ikke er like store, passer de til ulike oppvarmingsbehov. Hvilken størrelse boligen krever, bør derfor avklares før de øvrige egenskapene vurderes.
Når det gjelder oppvarming på kalde dager, yter Fujitsu Comfort 09 en varmeeffekt ved −15 °C på 2,4 kW, mens Panasonic VZ Heatcharge 9 yter 4,8 kW ved samme temperatur. Forskjellen i avgitt varme ved minus femten grader er dermed 2,4 kW. Laveste garanterte driftstemperatur skiller 10 °C mellom modellene, da Fujitsu garanterer drift ned til −15 °C, mens Panasonic garanterer drift ned til −25 °C. SCOP, som står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme man får per kilowattime strøm over en fyringssesong, er 4,6 hos Fujitsu og 6,2 hos Panasonic. Det gir en forskjell på 1,6 i sesongvarmefaktor. I energiklasse for varme er Fujitsu Comfort 09 plassert i klasse A++, mens Panasonic VZ Heatcharge 9 er oppført i klasse A+++.
Begge modellene benytter kuldemediet R32, som er det vanligste mediet i moderne varmepumper. Både Fujitsu og Panasonic har levert disse enhetene med innebygd Wi-Fi som standard.
For Fujitsu Comfort 09 oppgis det i tillegg flere verdier som ikke er oppgitt for den andre modellen. Produsenten oppgir for Fujitsu-modellen en SEER på 8,4, som er sesongkuldefaktoren for kjøling, samt energiklasse A++ for kjøling. Fujitsu oppgir også et laveste lydnivå for innedelen på 22 dB(A), målt i desibel på laveste viftetrinn, og innedelens fysiske mål er oppgitt til 270 × 834 × 222 mm.
Hvilke tall som betyr mest, avhenger av boligens behov og lokale temperaturforhold. Har du et større varmebehov og bor i et område med streng vinterkulde, er det Panasonic VZ Heatcharge 9 som skiller seg ut med drift ned til −25 °C, en varmeeffekt ved −15 °C på 4,8 kW og en SCOP på 6,2. Er varmebehovet mer moderat og temperaturene sjelden kryper under minus femten, er Fujitsu Comfort 09 dimensjonert med en maks varmeeffekt på 4,0 kW, en varmeeffekt ved −15 °C på 2,4 kW og en SCOP på 4,6.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 09 | Panasonic VZ Heatcharge 9 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,0 kW | 7,8 kW | 3,8 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,4 kW | 4,8 kW (gunstigst) | 2,4 kW |
| SCOP | 4,6 | 6,2 (gunstigst) | 1,6 |
| Energiklasse, varme | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −25 °C (gunstigst) | 10 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: SEER; energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Panasonic VZ Heatcharge 9 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Comfort Design 09 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Panasonic VZ Heatcharge 9 mot andre modeller
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Polar 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Ask 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Kontur 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Panasonic HZ35ZKE — 7,9 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Panasonic HZ35ZKE grafitt — 7,9 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu mot PanasonicAlle sammenligninger