varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0, innedel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.09,0 kW · SCOP 5,3Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 like store?
Nei. Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har maks varmeeffekt 9,0 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har høyest SCOP: 5,3 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 gir 7,1 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Comfort 09 er oppgitt til 22 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 23 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 fra Comfort-serien og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 fra Norgespumpa Extreme-serien er begge luft–luft-varmepumper fra Fujitsu. Dette er to modeller av ulik størrelse. Maksimal varmeeffekt er henholdsvis 4,0 kW for førstnevnte og 9,0 kW for sistnevnte, som utgjør en forskjell på 5,0 kW. Fordi modellene ikke er like store, dekker de ulike oppvarmingsbehov. Dimensjonering og valg av størrelse bør derfor tilpasses boligen før du vurderer de øvrige tekniske detaljene.

Når det gjelder oppvarming og energieffektivitet, er det merkbare forskjeller. Sesongvarmefaktoren, forkortet SCOP, viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm gjennom en fyringssesong. Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har en SCOP på 5,3 og energiklasse A++ for varme, mens Fujitsu Comfort 09 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Forskjellen i SCOP er 0,7. På kalde vinterdager ved −15 °C leverer Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 en varmeeffekt på 7,1 kW, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09, en forskjell på 4,7 kW. Den laveste utetemperaturen produsenten garanterer drift ved, er −30 °C for Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 og −15 °C for Fujitsu Comfort 09, noe som utgjør en forskjell på 15 °C.

Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. For kjøling har Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 en sesongkuldefaktor (SEER) på 9,9 og energiklasse A+++, mens Fujitsu Comfort 09 har en SEER på 8,4 og energiklasse A++. Forskjellen i SEER er 1,5. Lydnivået måles i desibel, dB(A). Det laveste oppgitte lydnivået for innedelen på laveste viftetrinn er 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09 og 23 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0, en forskjell på 1 dB(A).

Enkelte opplysninger er bare oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 09 er det oppgitt fysiske mål for innedelen på 270 × 834 × 222 mm (høyde, bredde, dybde). For Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 oppgis det en varmeeffekt ved −25 °C på 5,4 kW, et lydnivå for utedelen på 44 dB(A), samt 5 år garanti.

Hvilken modell du bør vurdere, avhenger av hva du prioriterer. Trenger du høy ytelse i streng kulde og høy effektivitet gjennom sesongen, skiller Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 seg ut med en varmeeffekt på 7,1 kW ved −15 °C, drift ned til −30 °C og en SCOP på 5,3. Vektlegger du derimot et noe lavere minimumslydnivå innendørs for et mindre varmebehov, skiller Fujitsu Comfort 09 seg ut med 22 dB(A) på laveste viftetrinn.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW9,0 kW5,0 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,4 kW7,1 kW (gunstigst)4,7 kW
SCOP4,65,3 (gunstigst)0,7
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER8,49,9 (gunstigst)1,5
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A) (gunstigst)23 dB(A)1 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−30 °C (gunstigst)15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa

Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: innedel H×B×D.

Bare Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C; lydnivå utedel og garanti.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.