varmepumpeguru.no

Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Comfort 09, innedel
Fujitsu Comfort 094,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4, innedel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.48,4 kW · SCOP 5,3Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 like store?
Nei. Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har maks varmeeffekt 8,4 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har høyest SCOP: 5,3 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 gir 6,1 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Comfort 09.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 er to luft–luft varmepumper fra samme produsent, men de tilhører ulike serier og er ikke like store. Maks varmeeffekt er den høyeste effekten produsenten oppgir ved en utetemperatur på +7 °C. Comfort 09 har en maks varmeeffekt på 4,0 kW, mens Norgespumpa Extreme 8.4 yter opptil 8,4 kW, en forskjell på 4,4 kW. Disse to modellene er laget for helt ulike varmebehov, og det er viktig å tilpasse dimensjoneringen til boligens størrelse og isolasjon før de øvrige egenskapene vurderes.

Når det gjelder oppvarming gjennom fyringssesongen, oppgis dette med SCOP, som står for sesongvarmefaktor. Tallet viser hvor mange kilowattimer varme pumpen produserer per kilowattime tilført strøm. Fujitsu Comfort 09 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme. Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har en SCOP på 5,3, noe som er 0,7 høyere, og er merket med energiklasse A+++. Ved en utetemperatur på −15 °C leverer Comfort 09 en varmeeffekt på 2,4 kW, mens Norgespumpa Extreme 8.4 leverer 6,1 kW, en forskjell på 3,7 kW. Norgespumpa Extreme 8.4 har garantert drift ned til −30 °C, mot −15 °C for Comfort 09, en differanse på 15 °C.

Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. For innendørs støy måles lydtrykket i desibel, dB(A). Comfort 09 har et laveste lydnivå på innedelen på 22 dB(A), mens Norgespumpa Extreme 8.4 har et laveste nivå på 19 dB(A) på sitt laveste viftetrinn, som er en forskjell på 3 dB(A). For kjøling måles sesongeffektiviteten med SEER. Comfort 09 har en SEER på 8,4 og energiklasse A++ for kjøling, mens Norgespumpa Extreme 8.4 har en SEER på 10,6, en forskjell på 2,2, og energiklasse A+++ for kjøling.

Noen opplysninger er bare oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 09 er innedelens dimensjoner oppgitt til 270 × 834 × 222 mm. For Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 oppgis en varmeeffekt ved −25 °C på 4,6 kW, et lydnivå for utedelen på 44 dB(A), samt en garanti på 5 år.

Hvilken modell som er mest aktuell, avhenger av boligens behov og lokale klimaforhold. Legger du vekt på høyest mulig energieffektivitet og stabil oppvarming i streng kulde, skiller Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 seg ut med en SCOP på 5,3, en varmeeffekt på 6,1 kW ved −15 °C og garantert drift ned til −30 °C. Dersom boligen har et vesentlig mindre varmebehov, vil Fujitsu Comfort 09 med sin maks varmeeffekt på 4,0 kW og garantert drift til −15 °C være den aktuelle kapasitetsstørrelsen.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Comfort 09Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,0 kW8,4 kW4,4 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,4 kW6,1 kW (gunstigst)3,7 kW
SCOP4,65,3 (gunstigst)0,7
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER8,410,6 (gunstigst)2,2
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−30 °C (gunstigst)15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa

Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: innedel H×B×D.

Bare Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C; lydnivå utedel og garanti.

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Comfort 09
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.