Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 09
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa 09 like store?
- Nei. Fujitsu Norgespumpa 09 har maks varmeeffekt 5,7 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Fujitsu Norgespumpa 09?
- De er like effektive over en sesong: begge har SCOP 4,6 i gjennomsnittsklima.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Norgespumpa 09 gir 3,4 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Fujitsu Norgespumpa 09 har garantert drift ned til −25 °C, Fujitsu Comfort 09 ned til −15 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Begge innedelene er oppgitt til 22 dB(A) på laveste viftetrinn.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Norgespumpa 09 er to luft–luft varmepumper fra samme produsent, men de tilhører ulike serier og har ulik kapasitet. Maksimal varmeeffekt ved sju plussgrader skiller med 1,7 kW, der Comfort 09 yter 4,0 kW og Norgespumpa 09 yter 5,7 kW. Dette betyr at modellene er tilpasset ulike varmebehov. Hvor stort areal som skal varmes opp, og hvor godt boligen er isolert, bør derfor avgjøre hvilken størrelse du ser på før du vurderer de øvrige egenskapene.
Når det gjelder oppvarming gjennom en hel fyringssesong, har begge en SCOP på 4,6. SCOP står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme du får igjen per kilowattime tilført strøm over sesongen. Begge modellene er plassert i energiklasse A++ for varme. Forskjellene blir derimot tydelige når kulden setter inn. Ved en utetemperatur på −15 °C leverer Fujitsu Norgespumpa 09 en varmeeffekt på 3,4 kW, mens Fujitsu Comfort 09 gir 2,4 kW. Norgespumpa 09 har også garantert drift ned til −25 °C, mens Comfort 09 har garantert drift ned til −15 °C.
Innedelens laveste lydnivå på laveste viftehastighet er oppgitt til 22 dB(A) for begge to. Desibel i A-veid skala, forkortet dB(A), måler lydstyrke slik det menneskelige øret oppfatter den. Kjøleeffektiviteten er imidlertid ulik. Her har Comfort 09 en sesongkuldefaktor, kalt SEER, på 8,4, mens Norgespumpa 09 har en SEER på 6,8. Begge modellene havner likevel i energiklasse A++ for kjøling. Begge benytter kuldemediet R32, har innebygd Wi-Fi og har identiske fysiske mål på innedelen, som måler 270 × 834 × 222 mm.
Det er også en opplysning som kun finnes for den ene modellen. For Fujitsu Norgespumpa 09 oppgir produsenten en varmeeffekt ved −25 °C på 2,8 kW. Dette er ikke oppgitt for Fujitsu Comfort 09.
Hvilken modell du bør vurdere, avhenger av hva slags behov du har. Legger du mest vekt på kapasitet og driftssikkerhet i sterk vinterkulde, peker Fujitsu Norgespumpa 09 seg ut med garantert drift ned til −25 °C, 3,4 kW varmeeffekt ved −15 °C og en maks varmeeffekt på 5,7 kW. Er varmebehovet mindre og du legger mest vekt på effektiv kjøling om sommeren, skiller Fujitsu Comfort 09 seg ut med en SEER på 8,4.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 09 | Fujitsu Norgespumpa 09 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,0 kW | 5,7 kW | 1,7 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,4 kW | 3,4 kW (gunstigst) | 1,0 kW |
| SCOP | 4,6 | 4,6 | |
| Energiklasse, varme | A++ | A++ | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,4 (gunstigst) | 6,8 | 1,6 |
| Energiklasse, kjøling | A++ | A++ | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 22 dB(A) | 22 dB(A) | |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −25 °C (gunstigst) | 10 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 270 × 834 × 222 mm | 270 × 834 × 222 mm | |
Bare Fujitsu Norgespumpa 09 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Norgespumpa 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Comfort Design 09 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Fujitsu Norgespumpa 09 mot andre modeller
- Fujitsu Norgespumpa 09 mot Fujitsu Nordisk 5.7 — 5,7 kW
- Fujitsu Norgespumpa 09 mot Toshiba Gulvmodell 35 — 5,6 kW
- Fujitsu Norgespumpa 09 mot Toshiba Seiya Nordic 35 — 5,6 kW
- Fujitsu Norgespumpa 09 mot Toshiba Seiya Nordic 35 E2 — 5,6 kW
- Fujitsu Norgespumpa 09 mot Panasonic Gulvmodell Z-25 — 5,5 kW
- Fujitsu Norgespumpa 09 mot Wilfa Narvik 40 — 5,5 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger