Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Kystpumpa 6.1
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Comfort 09 og Fujitsu Kystpumpa 6.1 like store?
- Nei. Fujitsu Kystpumpa 6.1 har maks varmeeffekt 6,1 kW ved +7 °C, mot 4,0 kW for Fujitsu Comfort 09. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Comfort 09 eller Fujitsu Kystpumpa 6.1?
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,6 for Fujitsu Comfort 09. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 gir 3,4 kW ved −15 °C, mot 2,4 kW for Fujitsu Comfort 09. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Begge har garantert drift ned til −15 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Comfort 09 fra Comfort-serien og Fujitsu Kystpumpa 6.1 fra Kystpumpa-serien er begge luft–luft-varmepumper fra Fujitsu. Modellene er ikke like store. Fujitsu Comfort 09 har en maks varmeeffekt på 4,0 kW, mens Fujitsu Kystpumpa 6.1 har en maks varmeeffekt på 6,1 kW. Forskjellen er 2,1 kW. Pumpeenhetene passer derfor til ulike varmebehov, og det er lurt å velge riktig dimensjonering til boligen før øvrige egenskaper sammenlignes.
Når det gjelder oppvarming, måles årsvarmefaktoren i SCOP. Dette tallet viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm gjennom en fyringssesong. Fujitsu Comfort 09 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme. Fujitsu Kystpumpa 6.1 har en SCOP på 5,1, noe som gir en forskjell på 0,5 i favør av sistnevnte, og energiklasse A+++ for varme. Begge modellene har en garantert drift ned til −15 °C. Ved denne utetemperaturen leverer Fujitsu Comfort 09 en varmeeffekt på 2,4 kW, mens Fujitsu Kystpumpa 6.1 yter 3,4 kW. Forskjellen ved −15 °C er 1,0 kW.
Til kjøling oppgis effektiviteten som SEER, som er sesongkuldefaktoren. Fujitsu Comfort 09 har en SEER på 8,4 og energiklasse A++ for kjøling. Fujitsu Kystpumpa 6.1 har en SEER på 8,5 og energiklasse A+++ for kjøling, en forskjell på 0,1. Begge modellene benytter kuldemediet R32. Når det gjelder styring, leveres Fujitsu Comfort 09 med innebygd Wi-Fi, mens Fujitsu Kystpumpa 6.1 ikke har dette innebygd.
Det er også enkelte tekniske spesifikasjoner som kun er oppgitt for den ene modellen. For Fujitsu Comfort 09 oppgir produsenten at laveste lydnivå for innedelen er 22 dB(A), målt på laveste viftetrinn. Målene på innedelen er oppgitt til 270 × 834 × 222 mm. Tilsvarende tall for laveste lydnivå og innedelens fysiske mål er ikke oppgitt for Fujitsu Kystpumpa 6.1.
Hvilken modell som passer best, avhenger av boligens behov og prioriteringer. Er det behov for høyere varmeeffekt i kaldt vær, leverer Fujitsu Kystpumpa 6.1 en varmeeffekt på 3,4 kW ved −15 °C og har en SCOP på 5,1. Dersom boligen har et mindre varmebehov og integrert nettstyring er viktig, har Fujitsu Comfort 09 en maks varmeeffekt på 4,0 kW og leveres med innebygd Wi-Fi.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Comfort 09 | Fujitsu Kystpumpa 6.1 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,0 kW | 6,1 kW | 2,1 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 2,4 kW | 3,4 kW (gunstigst) | 1,0 kW |
| SCOP | 4,6 | 5,1 (gunstigst) | 0,5 |
| Energiklasse, varme | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,4 | 8,5 (gunstigst) | 0,1 |
| Energiklasse, kjøling | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −15 °C | −15 °C | |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Nei | |
Bare Fujitsu Comfort 09 oppgir i tillegg: lydnivå innedel, laveste og innedel H×B×D.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Comfort 09 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå | ||
| Fujitsu Kystpumpa 6.1 Alle tilbud | På forespørsel |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Comfort 09 mot andre modeller
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.7 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Comfort Design 09 — 4,5 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Wilfa Narvik 30 — 4,9 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Toshiba Seiya Nordic 25 E2 — 5,0 kW
- Fujitsu Comfort 09 mot Fujitsu Norgespumpa 5.9 — 5,0 kW
Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot andre modeller
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Fujitsu Norgespumpa 6.4 — 6,2 kW
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Daikin Nepura Gulvmodell — 6,2 kW
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Panasonic Gulvmodell Z-35 — 6,2 kW
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Daikin Nepura Moskus 25 — 6,2 kW
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.2 — 6,2 kW
- Fujitsu Kystpumpa 6.1 mot Fujitsu Norgespumpa 12 — 5,9 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu-modellene mot hverandreAlle sammenligninger