Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9
Spesifikasjonene side om side, og laveste pris uten montering. Uthevet verdi er den gunstigste i hver rad.


Kort fortalt
- Er Cooper & Hunter Supreme 12 hvit og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 7,2 kW for Cooper & Hunter Supreme 12 hvit og 6,7 kW for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9.
- Hvilken bruker minst strøm, Cooper & Hunter Supreme 12 hvit eller Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9?
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit har høyest SCOP: 5,1 mot 4,8 for Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Begge har garantert drift ned til −30 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 er oppgitt til 17 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 20 dB(A) for Cooper & Hunter Supreme 12 hvit.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Cooper & Hunter Supreme 12 hvit fra serien Supreme og Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 fra serien Samsung Nordic er begge luft–luft-varmepumper. Modellene regnes som like store i kapasitet, med en oppgitt maks varmeeffekt på henholdsvis 7,2 kW for Cooper & Hunter og 6,7 kW for Samsung. Forskjellen i maksimal varmeeffekt ved standard sommertemperatur på 7 varmegrader utgjør 0,5 kW.
Effektiviteten gjennom en hel fyringssesong måles i SCOP, som viser hvor mange kilowattimer varme man oppnår per brukte kilowattime strøm. Her har Cooper & Hunter Supreme 12 hvit en SCOP på 5,1 og havner i energiklasse A+++ for varme, mens Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 har en SCOP på 4,8 og energiklasse A++. Forskjellen i sesongvarmefaktor er 0,3 i fordel Cooper & Hunter. Når det gjelder driftssikkerhet i kaldt vær, oppgir begge produsentene garantert drift ned til −30 °C.
Lydnivået innendørs oppgis i desibel, dB(A), og gjelder på det laveste viftemodus. Samsung har et laveste lydnivå på 17 dB(A), mens Cooper & Hunter oppgir 20 dB(A). Forskjellen på 3 dB(A) betyr at Samsungs innedel opererer stillere på laveste trinn. Begge modellene benytter kuldemediet R32 og leveres med innebygd Wi-Fi. Fysisk skiller enhetene seg også i størrelse og vekt. Samsungs innedel måler 299 × 889 × 215 mm og veier 9,8 kg, mens Cooper & Hunter måler 301 × 996 × 225 mm med en vekt på 13,5 kg, en forskjell på 3,7 kg. Utedelen til Cooper & Hunter måler 596 × 899 × 378 mm og veier 45,5 kg, mot Samsungs mål på 548 × 790 × 285 mm og vekt på 31,9 kg, en differanse på 13,6 kg.
Enkelte opplysninger er kun oppgitt for den ene modellen. Cooper & Hunter oppgir nominell varmeeffekt på 4,2 kW, COP på 5,10, og nominell kjøleeffekt på 2,7 kW. De oppgir også spesifikk varmeeffekt i kulde, med 4,2 kW ved −15 °C og 3,5 kW ved −25 °C, samt et lydnivå for utedelen på 54 dB(A). Samsung oppgir på sin side en SCOP for kaldt klima på 3,8 samt energiklasse A+++ for kjøling.
Hvilke egenskaper du bør prioritere, avhenger av hva som er viktigst i boligen. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen og høyeste oppgitte toppeffekt, er det Cooper & Hunter Supreme 12 hvit som skiller seg ut med en SCOP på 5,1 og maks varmeeffekt på 7,2 kW. Er derimot et lavest mulig lydnivå innendørs og en lettere innedel avgjørende, er Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 modellen som utmerker seg med et minimum lydnivå på 17 dB(A) og en vekt på 9,8 kg.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste.
| Egenskap | Cooper & Hunter Supreme 12 hvit | Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 7,2 kW | 6,7 kW | 0,5 kW |
| SCOP | 5,1 (gunstigst) | 4,8 | 0,3 |
| Energiklasse, varme | A+++ (gunstigst) | A++ | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 20 dB(A) | 17 dB(A) (gunstigst) | 3 dB(A) |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −30 °C | −30 °C | |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 301 × 996 × 225 mm | 299 × 889 × 215 mm | |
| Innedel, vekt | 13,5 kg | 9,8 kg | 3,7 kg |
| Utedel H×B×D | 596 × 899 × 378 mm | 548 × 790 × 285 mm | |
| Utedel, vekt | 45,5 kg | 31,9 kg | 13,6 kg |
Bare Cooper & Hunter Supreme 12 hvit oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −15 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt og lydnivå utedel.
Bare Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 oppgir i tillegg: SCOP, kaldt klima og energiklasse, kjøling.
Pris
Laveste pris uten montering. Alle tilbud står på modellsidene.
| Forhandler | Uten montering | Forhandlerens pris | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
Cooper & Hunter Supreme 12 hvitSe tilbudet | |||
| På forespørsel | |||
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9Se tilbudet | |||
| På forespørsel | |||
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt.
Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot andre modeller
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Toshiba Polar 25 — 7,2 kW
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Toshiba Signatur 25 — 7,2 kW
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Daikin Nepura Synergi — 7,2 kW
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Gree Amber 35 — 7,2 kW
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Rotenso Mirai 7.2 — 7,2 kW
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 — 7,2 kW
Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot andre modeller
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Daikin Nepura Moskus 35 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Toshiba Ask 25 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Toshiba Kontur 25 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Rotenso Teta 6.7 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Rotenso Teta Mirror 6.7 — 6,7 kW
- Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 mot Midea Forest 50 — 6,7 kW
Alle sammenligninger: Cooper & Hunter mot SamsungAlle sammenligninger