Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Midea Forest 50
Spesifikasjonene side om side, og laveste pris uten montering. Uthevet verdi er den gunstigste i hver rad.


Kort fortalt
- Er Cooper & Hunter Supreme 12 hvit og Midea Forest 50 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 7,2 kW for Cooper & Hunter Supreme 12 hvit og 6,7 kW for Midea Forest 50.
- Hvilken bruker minst strøm, Cooper & Hunter Supreme 12 hvit eller Midea Forest 50?
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit har høyest SCOP: 5,1 mot 4,0 for Midea Forest 50. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit gir 4,2 kW ved −15 °C, mot 3,5 kW for Midea Forest 50. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Cooper & Hunter Supreme 12 hvit er oppgitt til 20 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 25 dB(A) for Midea Forest 50.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Cooper & Hunter Supreme 12 hvit og Midea Forest 50 er to luft–luft-varmepumper i samme størrelsesklasse. Førstnevnte tilhører Supreme-serien fra Cooper & Hunter og har en maksimal varmeeffekt på 7,2 kW. Den andre modellen kommer fra Mideas Forest-serie og har en oppgitt maksimal varmeeffekt på 6,7 kW, noe som utgjør en forskjell på 0,5 kW ved mildere utetemperatur.
Når det gjelder oppvarming over en hel fyringssesong, måles effektiviteten i SCOP. Dette tallet viser hvor mange kilowattimer varme du får igjen per kilowattime strøm. Cooper & Hunter Supreme 12 hvit har en SCOP på 5,1 og havner i energiklasse A+++ for varme, mens Midea Forest 50 har en SCOP på 4,0 og energiklasse A+. Forskjellen i sesongvarmefaktor er 1,1. Målt ved ett enkelt driftspunkt har Cooper & Hunter en COP på 5,10, mot 4,00 for Midea, som er en forskjell på 1,10. Nominell varmeeffekt ved standard testpunkt er 4,2 kW for Cooper & Hunter og 5,6 kW for Midea, en differanse på 1,4 kW. På kalde dager med −15 °C ute leverer Cooper & Hunter en varmeeffekt på 4,2 kW, mens Midea yter 3,5 kW, noe som gir en forskjell på 0,7 kW.
Lydnivået oppgis i desibel, forkortet dB(A). På laveste viftetrinn avgir innedelen til Cooper & Hunter 20 dB(A), mens innedelen til Midea avgir 25 dB(A), en forskjell på 5 dB(A). På utedelen er lydnivået henholdsvis 54 dB(A) og 55 dB(A), som skiller 1 dB(A). Ved kjøling er nominell kjøleeffekt 2,7 kW på Cooper & Hunter og 5,3 kW på Midea, en forskjell på 2,6 kW. Begge modellene benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. Innedelen til Cooper & Hunter måler 301 × 996 × 225 mm og veier 13,5 kg, mens Mideas innedel måler 302 × 957 × 213 mm og veier 10,0 kg. Utedelen til Cooper & Hunter har målene 596 × 899 × 378 mm med en vekt på 45,5 kg, mot Mideas utedel på 554 × 800 × 333 mm og 34,0 kg.
Noen opplysninger er bare oppgitt av den ene produsenten. Cooper & Hunter oppgir at modellen har en varmeeffekt ved −25 °C på 3,5 kW, samt at den har garantert drift ned til −30 °C. Midea oppgir på sin side varmeeffekt ved −7 °C til 4,0 kW, varmeeffekt ved −20 °C til 2,9 kW, og energiklasse A++ for kjøling.
Hvilken modell som passer best, avhenger av hvilke egenskaper du prioriterer. Legger du mest vekt på sesongeffektivitet og varme ved −15 °C, skiller Cooper & Hunter Supreme 12 hvit seg ut med en SCOP på 5,1 og en effekt på 4,2 kW ved denne temperaturen, samt et laveste lydnivå inne på 20 dB(A). Er nominell kapasitet ved mildere vær og kjøling viktigere, har Midea Forest 50 en nominell varmeeffekt på 5,6 kW og en nominell kjøleeffekt på 5,3 kW.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste.
| Egenskap | Cooper & Hunter Supreme 12 hvit | Midea Forest 50 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 7,2 kW | 6,7 kW | 0,5 kW |
| Nominell varmeeffekt | 4,2 kW | 5,6 kW | 1,4 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 4,2 kW (gunstigst) | 3,5 kW | 0,7 kW |
| SCOP | 5,1 (gunstigst) | 4,0 | 1,1 |
| COP | 5,10 (gunstigst) | 4,00 | 1,10 |
| Energiklasse, varme | A+++ (gunstigst) | A+ | |
| Kjøling | |||
| Nominell kjøleeffekt | 2,7 kW | 5,3 kW | 2,6 kW |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 20 dB(A) (gunstigst) | 25 dB(A) | 5 dB(A) |
| Lydnivå utedel | 54 dB(A) (gunstigst) | 55 dB(A) | 1 dB(A) |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 301 × 996 × 225 mm | 302 × 957 × 213 mm | |
| Innedel, vekt | 13,5 kg | 10,0 kg | 3,5 kg |
| Utedel H×B×D | 596 × 899 × 378 mm | 554 × 800 × 333 mm | |
| Utedel, vekt | 45,5 kg | 34,0 kg | 11,5 kg |
Bare Cooper & Hunter Supreme 12 hvit oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C og garantert drift ned til.
Bare Midea Forest 50 oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −20 °C og energiklasse, kjøling.
Pris
Laveste pris uten montering. Alle tilbud står på modellsidene.
| Forhandler | Uten montering | Forhandlerens pris | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
Cooper & Hunter Supreme 12 hvitSe tilbudet | |||
| På forespørsel | |||
Midea Forest 50Se tilbudet | |||
| På forespørsel | |||
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt.
Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot andre modeller
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Toshiba Polar 25 — 7,2 kW
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Toshiba Signatur 25 — 7,2 kW
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Daikin Nepura Synergi — 7,2 kW
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Gree Amber 35 — 7,2 kW
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Rotenso Mirai 7.2 — 7,2 kW
- Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 — 7,2 kW
Midea Forest 50 mot andre modeller
- Midea Forest 50 mot Daikin Nepura Moskus 35 — 6,7 kW
- Midea Forest 50 mot Toshiba Ask 25 — 6,7 kW
- Midea Forest 50 mot Toshiba Kontur 25 — 6,7 kW
- Midea Forest 50 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 9 — 6,7 kW
- Midea Forest 50 mot Rotenso Teta Mirror 6.7 — 6,7 kW
- Midea Forest 50 mot Samsung Nordic Geo S2 9 — 6,8 kW
Alle sammenligninger: Cooper & Hunter mot MideaAlle sammenligninger