varmepumpeguru.no

Cooper & Hunter Supreme 12 hvit mot General Gulvmodellen 4.0 (modell 14)

Spesifikasjonene side om side, og laveste pris uten montering. Uthevet verdi er den gunstigste i hver rad.

Cooper & Hunter Supreme 12 hvit, innedel
Cooper & Hunter Supreme 12 hvit7,2 kW · SCOP 5,1Bilde: Cooper & Hunter
General Gulvmodellen 4.0 (modell 14), innedel
General Gulvmodellen 4.0 (modell 14)6,3 kW · SCOP 4,0Bilde: General

Kort fortalt

Er Cooper & Hunter Supreme 12 hvit og General Gulvmodellen 4.0 (modell 14) like store?
Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 7,2 kW for Cooper & Hunter Supreme 12 hvit og 6,3 kW for General Gulvmodellen 4.0 (modell 14).
Hvilken bruker minst strøm, Cooper & Hunter Supreme 12 hvit eller General Gulvmodellen 4.0 (modell 14)?
Cooper & Hunter Supreme 12 hvit har høyest SCOP: 5,1 mot 4,0 for General Gulvmodellen 4.0 (modell 14). SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
General Gulvmodellen 4.0 (modell 14) gir 5,2 kW ved −15 °C, mot 4,2 kW for Cooper & Hunter Supreme 12 hvit. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Cooper & Hunter Supreme 12 hvit har garantert drift ned til −30 °C, General Gulvmodellen 4.0 (modell 14) ned til −25 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Cooper & Hunter Supreme 12 hvit er oppgitt til 20 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for General Gulvmodellen 4.0 (modell 14).
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Cooper & Hunter Supreme 12 hvit fra serien Supreme og General Gulvmodellen 4.0 (modell 14) fra serien General Gulvmodell er begge luft–luft-varmepumper. Modellene regnes som like store. Cooper & Hunter Supreme 12 hvit har en oppgitt maks varmeeffekt på 7,2 kW, mens General Gulvmodellen 4.0 (modell 14) er oppgitt til 6,3 kW, noe som utgjør en forskjell på 0,9 kW.

Når det gjelder effektivitet, oppgis SCOP, som er sesongvarmefaktoren og viser hvor mange kilowattimer varme man får per kilowattime strøm over en hel fyringssesong. Cooper & Hunter har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+++ for varme, mens General står oppført med en SCOP på 4,0 og energiklasse A+, en forskjell på 1,1 i sesongvarmefaktor. COP, som er effektfaktoren i ett enkelt målepunkt, er 5,10 for Cooper & Hunter og 3,70 for General, en forskjell på 1,40. Ser man på faktisk varmeeffekt i kaldt vær, leverer General 5,2 kW ved −15 °C mot Cooper & Hunters 4,2 kW, en differanse på 1,0 kW. Ved −25 °C yter General 4,2 kW og Cooper & Hunter 3,5 kW, som tilsvarer en forskjell på 0,7 kW. Samtidig garanterer Cooper & Hunter drift ned til −30 °C, mens General garanterer drift ned til −25 °C, en forskjell på 5 °C.

Lydnivå oppgis i desibel, dB(A). Laveste lydnivå for innedelen på laveste viftetrinn er 20 dB(A) hos Cooper & Hunter og 22 dB(A) hos General, en forskjell på 2 dB(A). For utedelen oppgir Cooper & Hunter et lydnivå på 54 dB(A), mens General er oppgitt til 63 dB(A), noe som gir en forskjell på 9 dB(A). Begge varmepumpene benytter kuldemediet R32 og begge har innebygd Wi-Fi.

Enkelte opplysninger er bare oppgitt for den ene modellen. For Cooper & Hunter Supreme 12 hvit er det oppgitt en nominell varmeeffekt på 4,2 kW og en nominell kjøleeffekt på 2,7 kW. Produsenten oppgir også at innedelen måler 301 × 996 × 225 mm og veier 13,5 kg, mens utedelen måler 596 × 899 × 378 mm og veier 45,5 kg. For General Gulvmodellen 4.0 (modell 14) oppgis det en SEER på 8,1, som er sesongkuldefaktoren for kjøling, samt energiklasse A++ for kjøling.

Hva man bør legge vekt på, avhenger av prioriteringene i boligen. Er det viktigst med høyest mulig varmeeffekt på kalde vinterdager, skiller General Gulvmodellen 4.0 (modell 14) seg ut med 5,2 kW ved −15 °C og 4,2 kW ved −25 °C. Legger du derimot mest vekt på høy sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen, lavere oppgitt lydnivå fra utedelen og drift i sterkere kulde, skiller Cooper & Hunter Supreme 12 hvit seg ut med en SCOP på 5,1, 54 dB(A) på utedelen og garantert drift ned til −30 °C.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste.

Cooper & Hunter Supreme 12 hvit og General Gulvmodellen 4.0 (modell 14), egenskap for egenskap
EgenskapCooper & Hunter Supreme 12 hvitGeneral Gulvmodellen 4.0 (modell 14)Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt7,2 kW6,3 kW0,9 kW
Varmeeffekt ved −15 °C4,2 kW5,2 kW (gunstigst)1,0 kW
Varmeeffekt ved −25 °C3,5 kW4,2 kW (gunstigst)0,7 kW
SCOP5,1 (gunstigst)4,01,1
COP5,10 (gunstigst)3,701,40
Energiklasse, varmeA+++ (gunstigst)A+
Støy
Lydnivå innedel, laveste20 dB(A) (gunstigst)22 dB(A)2 dB(A)
Lydnivå utedel54 dB(A) (gunstigst)63 dB(A)9 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−30 °C (gunstigst)−25 °C5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa

Bare Cooper & Hunter Supreme 12 hvit oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; nominell kjøleeffekt; innedel H×B×D; innedel, vekt; utedel H×B×D og utedel, vekt.

Bare General Gulvmodellen 4.0 (modell 14) oppgir i tillegg: SEER og energiklasse, kjøling.

Pris

Laveste pris uten montering. Alle tilbud står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Cooper & Hunter Supreme 12 hvit og General Gulvmodellen 4.0 (modell 14)
ForhandlerUten monteringForhandlerens prisSist kontrollert
Cooper & Hunter Supreme 12 hvitSe tilbudet
På forespørsel
General Gulvmodellen 4.0 (modell 14)Se tilbudet
På forespørsel

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt.

Få tilbud

Varmepumpe eller service

Vi videreformidler forespørselen din til vår partner i ditt område.

Hva er postnummeret ditt?
Hva trenger du hjelp med?
Har du varmepumpe i dag?
Hvordan kan vi kontakte deg?
Dette er et ønske. Leverandøren vurderer hva som passer boligen din.

Slik bruker vi opplysningene dine.