varmepumpeguru.no

Cooper & Hunter Daytona 12 hvit mot Mitsubishi Electric Gussuri 4100

Spesifikasjonene side om side, og laveste pris uten montering. Uthevet verdi er den gunstigste i hver rad.

Cooper & Hunter Daytona 12 hvit, innedel
Cooper & Hunter Daytona 12 hvit4,7 kW · SCOP 4,1Bilde: Cooper & Hunter
Mitsubishi Electric Gussuri 4100, innedel
Mitsubishi Electric Gussuri 41004,1 kW · SCOP 4,7Bilde: Mitsubishi Electric

Kort fortalt

Er Cooper & Hunter Daytona 12 hvit og Mitsubishi Electric Gussuri 4100 like store?
Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 4,7 kW for Cooper & Hunter Daytona 12 hvit og 4,1 kW for Mitsubishi Electric Gussuri 4100.
Hvilken bruker minst strøm, Cooper & Hunter Daytona 12 hvit eller Mitsubishi Electric Gussuri 4100?
Mitsubishi Electric Gussuri 4100 har høyest SCOP: 4,7 mot 4,1 for Cooper & Hunter Daytona 12 hvit. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Cooper & Hunter Daytona 12 hvit gir 2,6 kW ved −15 °C, mot 2,5 kW for Mitsubishi Electric Gussuri 4100. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Cooper & Hunter Daytona 12 hvit har garantert drift ned til −25 °C, Mitsubishi Electric Gussuri 4100 ned til −20 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Mitsubishi Electric Gussuri 4100 er oppgitt til 18 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 19 dB(A) for Cooper & Hunter Daytona 12 hvit.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Cooper & Hunter Daytona 12 hvit og Mitsubishi Electric Gussuri 4100 er begge luft–luft-varmepumper i samme størrelsesklasse. Førstnevnte tilhører Daytona-serien fra Cooper & Hunter, mens den andre er fra serien Mitsubishi Electric Gussuri. Siden de har nokså lik kapasitet, henvender de seg til boliger med omtrent samme oppvarmingsbehov, men tekniske data viser enkelte forskjeller i ytelser og egenskaper.

Når det gjelder ren varmeeffekt ved milde utetemperaturer, oppgir Cooper & Hunter en maks varmeeffekt på 4,7 kW og en nominell varmeeffekt på 3,8 kW, mot henholdsvis 4,1 kW og 3,2 kW for Mitsubishi Electric. Forskjellen i begge tilfeller er 0,6 kW. På en kald vinterdag med −15 °C ute leverer Cooper & Hunter en varmeeffekt på 2,6 kW, mens Mitsubishi Electric yter 2,5 kW, en forskjell på 0,1 kW. Laveste garanterte driftstemperatur er oppgitt til −25 °C for Cooper & Hunter og −20 °C for Mitsubishi Electric, som utgjør en forskjell på 5 °C. Ser man på sesongvarmefaktoren SCOP – et tall som viser hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime strøm over en fyringssesong – oppnår Mitsubishi Electric 4,7 (energiklasse A++ for varme), mens Cooper & Hunter har en SCOP på 4,1 (energiklasse A+). Forskjellen i SCOP er 0,6 i favør av Mitsubishi Electric.

På laveste viftetrinn er lydnivået fra innedelen oppgitt til 18 dB(A) for Mitsubishi Electric og 19 dB(A) for Cooper & Hunter, en forskjell på 1 dB(A). Måleenheten dB(A) angir lydtrykk tilpasset menneskeørets følsomhet. På utedelen er lydnivået 48 dB(A) hos Mitsubishi Electric og 52 dB(A) hos Cooper & Hunter, noe som utgjør en forskjell på 4 dB(A). For kjøling har Cooper & Hunter en nominell kjøleeffekt på 3,5 kW, mens Mitsubishi Electric har 2,5 kW. Begge modellene har innebygd Wi-Fi og benytter kuldemediet R32. Dimensjonene på innedelen er 294 × 889 × 212 mm (11,0 kg) for Cooper & Hunter og 299 × 798 × 245 mm (10,5 kg) for Mitsubishi Electric. Utedelene måler henholdsvis 555 × 732 × 330 mm (24,5 kg) og 550 × 800 × 285 mm (27,0 kg).

Det finnes også enkelte opplysninger som kun oppgis for den ene modellen. Cooper & Hunter oppgir en varmeeffekt ved −25 °C på 2,0 kW samt en COP på 4,10 ved standard testpunkt. Mitsubishi Electric oppgir på sin side SEER på 8,7, energiklasse A+++ for kjøling og en anbefalt sikring på 10 A.

Valget mellom disse to modellene avhenger av hvilke egenskaper du prioriterer. Legger du mest vekt på lavest mulig strømforbruk gjennom fyringssesongen og lavt lydnivå fra utedelen, skiller Mitsubishi Electric Gussuri 4100 seg ut med en SCOP på 4,7 og et utelydnivå på 48 dB(A). Er du derimot mest opptatt av høyest nominell varmeeffekt og drift ned mot strengere kulde, peker Cooper & Hunter Daytona 12 hvit seg ut med 3,8 kW nominell varmeeffekt og garantert drift ned til −25 °C.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste.

Cooper & Hunter Daytona 12 hvit og Mitsubishi Electric Gussuri 4100, egenskap for egenskap
EgenskapCooper & Hunter Daytona 12 hvitMitsubishi Electric Gussuri 4100Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt4,7 kW4,1 kW0,6 kW
Nominell varmeeffekt3,8 kW3,2 kW0,6 kW
Varmeeffekt ved −15 °C2,6 kW (gunstigst)2,5 kW0,1 kW
SCOP4,14,7 (gunstigst)0,6
Energiklasse, varmeA+A++ (gunstigst)
Kjøling
Nominell kjøleeffekt3,5 kW2,5 kW1,0 kW
Støy
Lydnivå innedel, laveste19 dB(A)18 dB(A) (gunstigst)1 dB(A)
Lydnivå utedel52 dB(A)48 dB(A) (gunstigst)4 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−25 °C (gunstigst)−20 °C5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Mål og vekt
Innedel H×B×D294 × 889 × 212 mm299 × 798 × 245 mm
Innedel, vekt11,0 kg10,5 kg0,5 kg
Utedel H×B×D555 × 732 × 330 mm550 × 800 × 285 mm
Utedel, vekt24,5 kg27,0 kg2,5 kg

Bare Cooper & Hunter Daytona 12 hvit oppgir i tillegg: varmeeffekt ved −25 °C og COP.

Bare Mitsubishi Electric Gussuri 4100 oppgir i tillegg: SEER; energiklasse, kjøling og anbefalt sikring.

Pris

Laveste pris uten montering. Alle tilbud står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Cooper & Hunter Daytona 12 hvit og Mitsubishi Electric Gussuri 4100
ForhandlerUten monteringForhandlerens prisSist kontrollert
Cooper & Hunter Daytona 12 hvitSe tilbudet
På forespørsel
Mitsubishi Electric Gussuri 4100Alle 2 tilbud
MegaFlis ASLavest uten montering15 999 kr15 999 kr3. november 2026

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt.

Få tilbud

Varmepumpe eller service

Vi videreformidler forespørselen din til vår partner i ditt område.

Hva er postnummeret ditt?
Hva trenger du hjelp med?
Har du varmepumpe i dag?
Hvordan kan vi kontakte deg?
Dette er et ønske. Leverandøren vurderer hva som passer boligen din.

Slik bruker vi opplysningene dine.