Cooper & Hunter Arctic 12 mot Gree G-Tech
Spesifikasjonene side om side, og laveste pris uten montering. Uthevet verdi er den gunstigste i hver rad.


Kort fortalt
- Er Cooper & Hunter Arctic 12 og Gree G-Tech like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 4,7 kW for Cooper & Hunter Arctic 12 og 5,2 kW for Gree G-Tech.
- Hvilken bruker minst strøm, Cooper & Hunter Arctic 12 eller Gree G-Tech?
- Gree G-Tech har høyest SCOP: 4,6 mot 4,1 for Cooper & Hunter Arctic 12. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Cooper & Hunter Arctic 12 har garantert drift ned til −25 °C, Gree G-Tech ned til −22 °C.
- Hvilken har den mest stillegående innedelen?
- Innedelen til Gree G-Tech er oppgitt til 20 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 21 dB(A) for Cooper & Hunter Arctic 12.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Cooper & Hunter Arctic 12 og Gree G-Tech er to luft–luft-varmepumper i samme størrelsesklasse. Cooper & Hunter Arctic 12 tilhører serien Arctic, mens Gree G-Tech utgjør sin egen serie fra Gree. Med en maksimal varmeeffekt på henholdsvis 4,7 kW og 5,2 kW, som skiller med 0,5 kW ved sju plussgrader ute, er begge modellene dimensjonert for omtrent samme type bolig og oppvarmingsbehov.
Når det gjelder oppvarming gjennom sesongen, har Gree G-Tech en SCOP på 4,6 og energiklasse A++ for varme, mens Cooper & Hunter Arctic 12 har en SCOP på 4,1 og energiklasse A+. SCOP står for sesongvarmefaktor og angir hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm gjennom en fyringssesong. Forskjellen i SCOP er 0,5 i favør av Gree G-Tech. Ser man derimot på laveste utetemperatur, oppgir Cooper & Hunter garantert drift ned til −25 °C, mens Gree oppgir −22 °C, en forskjell på 3 °C.
Begge modellene har en nominell kjøleeffekt på 3,5 kW, men energiklassen for kjøling er A+++ for Gree G-Tech og A++ for Cooper & Hunter Arctic 12. Lydnivå måles i desibel, dB(A). På laveste viftetrinn avgir innedelen til Gree G-Tech 20 dB(A), mens Cooper & Hunter Arctic 12 ligger på 21 dB(A), en forskjell på 1 dB(A). Utedelene har likt lydnivå på 52 dB(A). Begge enhetene har innebygd Wi-Fi og benytter kuldemediet R32. Cooper & Hunter har en innedel som måler 289 × 845 × 209 mm med vekt på 10,5 kg, og en utedel på 555 × 732 × 330 mm på 24,5 kg. Gree G-Tech har en innedel på 293 × 945 × 225 mm med vekt på 14,0 kg (3,5 kg tyngre), samt en utedel på 555 × 802 × 350 mm med vekt på 29,0 kg (4,5 kg tyngre).
Produsentene oppgir enkelte opplysninger som ikke finnes for den andre modellen. For Cooper & Hunter Arctic 12 er det oppgitt en nominell varmeeffekt på 3,8 kW, varmeeffekt ved −15 °C på 2,6 kW, varmeeffekt ved −25 °C på 2,0 kW samt en COP på 4,00. For Gree G-Tech oppgis det en SEER på 8,5, som er sesongkuldefaktoren for kjøledrift, samt en anbefalt sikring på 10 A.
Hva som betyr mest ved valget mellom disse to, avhenger av hva du prioriterer i hverdagen. Legger du mest vekt på lavest mulig strømforbruk gjennom fyringssesongen og en innedel med 20 dB(A), er det Gree G-Tech som skiller seg ut med sin SCOP på 4,6. Er det derimot viktigst med oppgitt drift ned i de laveste temperaturene, skiller Cooper & Hunter Arctic 12 seg ut med garantert drift ned til −25 °C.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste.
| Egenskap | Cooper & Hunter Arctic 12 | Gree G-Tech | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 4,7 kW | 5,2 kW | 0,5 kW |
| SCOP | 4,1 | 4,6 (gunstigst) | 0,5 |
| Energiklasse, varme | A+ | A++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| Nominell kjøleeffekt | 3,5 kW | 3,5 kW | |
| Energiklasse, kjøling | A++ | A+++ (gunstigst) | |
| Støy | |||
| Lydnivå innedel, laveste | 21 dB(A) | 20 dB(A) (gunstigst) | 1 dB(A) |
| Lydnivå utedel | 52 dB(A) | 52 dB(A) | |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −25 °C (gunstigst) | −22 °C | 3 °C |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
| Mål og vekt | |||
| Innedel H×B×D | 289 × 845 × 209 mm | 293 × 945 × 225 mm | |
| Innedel, vekt | 10,5 kg | 14,0 kg | 3,5 kg |
| Utedel H×B×D | 555 × 732 × 330 mm | 555 × 802 × 350 mm | |
| Utedel, vekt | 24,5 kg | 29,0 kg | 4,5 kg |
Bare Cooper & Hunter Arctic 12 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −15 °C; varmeeffekt ved −25 °C og COP.
Bare Gree G-Tech oppgir i tillegg: SEER og anbefalt sikring.
Pris
Laveste pris uten montering. Alle tilbud står på modellsidene.
| Forhandler | Uten montering | Forhandlerens pris | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
Cooper & Hunter Arctic 12Se tilbudet | |||
| På forespørsel | |||
Gree G-TechSe tilbudet | |||
| På forespørsel | |||
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt.
Cooper & Hunter Arctic 12 mot andre modeller
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Cooper & Hunter Daytona 12 grafittgrå — 4,7 kW
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Cooper & Hunter Daytona 12 hvit — 4,7 kW
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Animair Alpha 35 — 4,8 kW
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Mitsubishi Electric Gussuri 4600 — 4,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Mitsubishi Heavy Industries Himlingsmodell 35 — 4,6 kW
- Cooper & Hunter Arctic 12 mot Mitsubishi Heavy Industries Netsu 20 ZT-WA — 4,6 kW
Gree G-Tech mot andre modeller
- Gree G-Tech mot Mill Compact Pro WiFi 5200 — 5,2 kW
- Gree G-Tech mot Toshiba Gulvmodell 25 — 5,2 kW
- Gree G-Tech mot Haier Flexis Plus 35 — 5,2 kW
- Gree G-Tech mot Mitsubishi Heavy Industries MHI Gulvmodell SRF 35 — 5,2 kW
- Gree G-Tech mot Mitsubishi Heavy Industries Innbyggingsmodell 35 — 5,2 kW
- Gree G-Tech mot Panasonic CZ25 — 5,3 kW
Alle sammenligninger: Cooper & Hunter mot GreeAlle sammenligninger