Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Signatur 25
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Panasonic VZ Heatcharge 9 og Toshiba Signatur 25 like store?
- Omtrent. Maks varmeeffekt ved +7 °C er 7,8 kW for Panasonic VZ Heatcharge 9 og 7,2 kW for Toshiba Signatur 25.
- Hvilken bruker minst strøm, Panasonic VZ Heatcharge 9 eller Toshiba Signatur 25?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 har høyest SCOP: 6,2 mot 5,1 for Toshiba Signatur 25. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Panasonic VZ Heatcharge 9 gir 4,8 kW ved −15 °C, mot 3,8 kW for Toshiba Signatur 25. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilken tåler lavest utetemperatur?
- Begge har garantert drift ned til −25 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Panasonic VZ Heatcharge 9 fra serien Panasonic VZ og Toshiba Signatur 25 fra serien Toshiba Signatur er begge luft–luft-varmepumper i samme størrelsesklasse. Modellene har en oppgitt maks varmeeffekt på henholdsvis 7,8 kW og 7,2 kW ved en utetemperatur på +7 °C. Siden de har tilsvarende kapasitet, henvender de seg til boliger med nokså like oppvarmingsbehov.
Når det gjelder energieffektivitet, oppgis dette ofte som SCOP. SCOP står for sesongvarmefaktor og viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm gjennom en hel fyringssesong. Her er SCOP oppgitt til 6,2 for Panasonic VZ Heatcharge 9 og 5,1 for Toshiba Signatur 25, en forskjell på 1,1 i Panasonics favør. Begge modellene er plassert i energiklasse A+++ for varme. Når temperaturen synker til −15 °C ute, er varmeeffekten oppgitt til 4,8 kW for modellen fra Panasonic og 3,8 kW for modellen fra Toshiba, en forskjell på 1,0 kW. Begge produsentene garanterer drift ned til −25 °C.
Begge modellene benytter kuldemediet R32 og har innebygd Wi-Fi. På andre områder, som fysiske mål, sikringsstørrelse og lydnivå, er det kun Toshiba som har oppgitt verdier i dette datagrunnlaget. Lyd måles i desibel, her oppgitt som dB(A), som er en skala tilpasset hvordan det menneskelige øret oppfatter lyd.
For Toshiba Signatur 25 oppgis et laveste lydnivå for innedelen på 19 dB(A) ved laveste viftetrinn, samt et lydnivå for utedelen på 48 dB(A). Produsenten oppgir også en nominell varmeeffekt på 3,2 kW, en COP på 4,92, og varmeeffekter på 4,3 kW ved −7 °C, 3,2 kW ved −20 °C og 2,6 kW ved −25 °C. For kjøling oppgir Toshiba en nominell kjøleeffekt på 2,8 kW, en SEER på 7,7 og energiklasse A++. SEER er en sesongkuldefaktor som måler kjøleeffektiviteten over sesongen. Videre oppgis innedelens mål til 300 × 987 × 210 mm med en vekt på 11,0 kg, utedelens mål til 550 × 780 × 290 mm med en vekt på 33,0 kg, og anbefalt sikring til 16 A. Panasonic oppgir ikke disse verdiene i disse dataene.
Valget mellom modellene handler om hvilke egenskaper du prioriterer. Legger du mest vekt på sesongeffektivitet gjennom fyringssesongen, skiller Panasonic VZ Heatcharge 9 seg ut med en SCOP på 6,2 mot 5,1 på Toshiba Signatur 25. Det samme gjelder dersom varmeeffekt på kalde dager er avgjørende, der Panasonic leverer 4,8 kW ved −15 °C mot 3,8 kW fra Toshiba. Begge modellene har samme garanterte driftstemperatur på −25 °C og samme energiklasse for varme.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Panasonic VZ Heatcharge 9 | Toshiba Signatur 25 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 7,8 kW | 7,2 kW | 0,6 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 4,8 kW (gunstigst) | 3,8 kW | 1,0 kW |
| SCOP | 6,2 (gunstigst) | 5,1 | 1,1 |
| Energiklasse, varme | A+++ | A+++ | |
| Drift i kulde | |||
| Garantert drift ned til | −25 °C | −25 °C | |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
| Funksjoner | |||
| Innebygd Wi-Fi | Ja | Ja | |
Bare Toshiba Signatur 25 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −7 °C; varmeeffekt ved −20 °C; varmeeffekt ved −25 °C; COP; nominell kjøleeffekt; SEER; energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste; lydnivå utedel; innedel H×B×D; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Panasonic VZ Heatcharge 9 Alle tilbud | På forespørsel | ||
| Toshiba Signatur 25 Alle tilbud | 26 590 kr | Servion AS | 3. november 2026 |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Panasonic VZ Heatcharge 9 mot andre modeller
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Polar 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Ask 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Toshiba Kontur 35 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 — 7,7 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Panasonic HZ35ZKE — 7,9 kW
- Panasonic VZ Heatcharge 9 mot Panasonic HZ35ZKE grafitt — 7,9 kW
Toshiba Signatur 25 mot andre modeller
- Toshiba Signatur 25 mot Toshiba Polar 25 — 7,2 kW
- Toshiba Signatur 25 mot Daikin Nepura Synergi — 7,2 kW
- Toshiba Signatur 25 mot Samsung Nordic WindFree Comfort S2 12 — 7,2 kW
- Toshiba Signatur 25 mot Samsung Nordic Geo S2 12 — 7,3 kW
- Toshiba Signatur 25 mot Samsung Nordic Airise Premium S2 12 — 7,3 kW
- Toshiba Signatur 25 mot Wilfa Duo Split — 7,3 kW
Alle sammenligninger: Panasonic mot ToshibaAlle sammenligninger