varmepumpeguru.no

Fujitsu Norgespumpa 6.4 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Norgespumpa 6.4, innedel
Fujitsu Norgespumpa 6.46,2 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0, innedel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.09,0 kW · SCOP 5,3Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Norgespumpa 6.4 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 like store?
Nei. Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har maks varmeeffekt 9,0 kW ved +7 °C, mot 6,2 kW for Fujitsu Norgespumpa 6.4. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Norgespumpa 6.4 eller Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har høyest SCOP: 5,3 mot 4,6 for Fujitsu Norgespumpa 6.4. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 gir 7,1 kW ved −15 °C, mot 6,0 kW for Fujitsu Norgespumpa 6.4. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Norgespumpa 6.4 ned til −25 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Norgespumpa 6.4 er oppgitt til 22 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 23 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Norgespumpa 6.4 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 er begge luft–luft-varmepumper fra Fujitsu, men de tilhører ulike serier og er ikke like store. Maksimal varmeeffekt er henholdsvis 6,2 kW og 9,0 kW, en forskjell på 2,8 kW. Dette betyr at de dekker helt ulike varmebehov. Hvor stort areal som skal varmes opp, og hvor godt huset er isolert, bør derfor avgjøre hvilken størrelse du trenger før du sammenligner de øvrige tekniske dataene.

Når det gjelder oppvarming gjennom fyringssesongen, oppgis effektiviteten ofte som SCOP. SCOP står for sesongvarmefaktor og viser hvor mye varme pumpen leverer i forhold til strømmen den bruker over en hel sesong. Her har Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 en SCOP på 5,3 og energiklasse A+++ for varme, mens Fujitsu Norgespumpa 6.4 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Forskjellen i SCOP er 0,7. I streng kulde leverer den største modellen også mer varme. Ved −15 °C yter Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 7,1 kW mot 6,0 kW for Fujitsu Norgespumpa 6.4, en forskjell på 1,1 kW. Ved −25 °C er tallene 5,4 kW mot 4,7 kW, som gir en forskjell på 0,7 kW. Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har garantert drift ned til −30 °C, mens Fujitsu Norgespumpa 6.4 har garantert drift ned til −25 °C, en forskjell på 5 °C.

Når det kommer til lydnivå, måles dette i desibel, forkortet dB(A). På laveste viftetrinn har innedelen til Fujitsu Norgespumpa 6.4 et lydnivå på 22 dB(A), mens Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har 23 dB(A). Utedelen avgir 43 dB(A) for førstnevnte og 44 dB(A) for sistnevnte. Forskjellen er 1 dB(A) på begge punkter, i favør av den minste modellen. For kjøling om sommeren oppgis SEER, som er sesongkuldefaktoren. Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har en SEER på 9,9 og energiklasse A+++ for kjøling, mens Fujitsu Norgespumpa 6.4 oppnår en SEER på 7,3 og energiklasse A++. Forskjellen i SEER er 2,6. Begge modellene benytter kuldemediet R32, begge har innebygd Wi-Fi, og begge leveres med en garanti på 5 år.

Det er ingen oppgitte spesifikasjoner i datagrunnlaget som bare den ene produsenten oppgir for den ene modellen og utelater for den andre.

Valget mellom disse to modellene henger tett sammen med boligens oppvarmingsbehov og lokale klimaforhold. Har du et stort varmebehov eller bor i et område med streng kulde, skiller Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 seg ut med høyere effekt ved lave temperaturer, drift ned til −30 °C, en SCOP på 5,3 og en SEER på 9,9. Dersom oppvarmingsbehovet er mindre, skiller Fujitsu Norgespumpa 6.4 seg ut med litt lavere lydnivå på 22 dB(A) inne og 43 dB(A) ute.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Norgespumpa 6.4 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Norgespumpa 6.4Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt6,2 kW9,0 kW2,8 kW
Varmeeffekt ved −15 °C6,0 kW7,1 kW (gunstigst)1,1 kW
Varmeeffekt ved −25 °C4,7 kW5,4 kW (gunstigst)0,7 kW
SCOP4,65,3 (gunstigst)0,7
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER7,39,9 (gunstigst)2,6
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A) (gunstigst)23 dB(A)1 dB(A)
Lydnivå utedel43 dB(A) (gunstigst)44 dB(A)1 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−25 °C−30 °C (gunstigst)5 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Garanti
Garanti5 år5 år

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Norgespumpa 6.4 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Norgespumpa 6.4
Alle tilbud
På forespørsel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.