varmepumpeguru.no

Fujitsu Norgespumpa 5.9 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Norgespumpa 5.9, innedel
Fujitsu Norgespumpa 5.95,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0, innedel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.09,0 kW · SCOP 5,3Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Norgespumpa 5.9 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 like store?
Nei. Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har maks varmeeffekt 9,0 kW ved +7 °C, mot 5,0 kW for Fujitsu Norgespumpa 5.9. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Norgespumpa 5.9 eller Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har høyest SCOP: 5,3 mot 4,6 for Fujitsu Norgespumpa 5.9. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 gir 7,1 kW ved −15 °C, mot 4,3 kW for Fujitsu Norgespumpa 5.9. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Norgespumpa 5.9 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Norgespumpa 5.9 er oppgitt til 22 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 23 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Norgespumpa 5.9 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 er begge luft–luft-varmepumper fra Fujitsu, men de tilhører ulike serier og er ikke like store. Den første har en oppgitt maks varmeeffekt på 5,0 kW, mens den andre yter opptil 9,0 kW ved pluss sju grader ute. Forskjellen i maksimal varmeeffekt er 4,0 kW. Fordi modellene har ulik kapasitet, passer de til helt forskjellige varmebehov. Du bør derfor først vurdere hvor stort oppvarmingsbehov boligen har gjennom vinteren, før du ser på de øvrige tekniske egenskapene.

Når det gjelder effektivitet og varmeleveranse i kaldt vær, skiller modellene seg tydelig fra hverandre. SCOP viser hvor mange kilowattimer varme pumpen leverer per kilowattime tilført strøm gjennom en hel fyringssesong. Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 har en SCOP på 5,3 og energiklasse A++ for varme, mens Fujitsu Norgespumpa 5.9 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Forskjellen i SCOP er 0,7. På kalde dager med minus femten grader ute yter modellene henholdsvis 7,1 kW og 4,3 kW, en forskjell på 2,8 kW. Ved minus tjuefem grader leverer Extreme-modellen 5,4 kW mot 3,3 kW fra den mindre modellen, som utgjør en forskjell på 2,1 kW. Laveste garanterte utetemperatur for drift er oppgitt til −30 °C for Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 og −15 °C for Fujitsu Norgespumpa 5.9, noe som utgjør en forskjell på 15 °C.

Lydnivået måles i desibel, forkortet dB(A). På laveste viftetrinn har innedelen til Fujitsu Norgespumpa 5.9 et oppgitt lydnivå på 22 dB(A), mens Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 er oppgitt til 23 dB(A). Forskjellen er 1 dB(A). Utedelen til Norgespumpa 5.9 avgir 43 dB(A), mot 44 dB(A) for Extreme 9.0, også her en forskjell på 1 dB(A). Når det gjelder kjøling om sommeren, måles sesongeffektiviteten i SEER. Her oppnår Extreme-modellen 9,9 og energiklasse A+++ for kjøling, mens Norgespumpa 5.9 har en SEER på 7,5 og energiklasse A++. Forskjellen i SEER er 2,4. Begge modellene benytter kuldemediet R32, har innebygd Wi-Fi og leveres med en garanti på 5 år.

I disse tekniske dataene har produsenten oppgitt de samme målepunktene og egenskapene for begge modellene, så det er ingen verdier som bare finnes for den ene.

Hvilken modell du bør legge mest vekt på, henger sammen med hva huset krever og hvor du bor. Dersom du trenger svært høy varmeeffekt og driftssikkerhet i sterk kulde, skiller Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0 seg ut med 7,1 kW ved −15 °C, drift ned til −30 °C og en SCOP på 5,3. Dersom boligen har et mer moderat varmebehov og du prioriterer lavest mulig lydnivå, har Fujitsu Norgespumpa 5.9 et lydnivå på 22 dB(A) inne og 43 dB(A) ute.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Norgespumpa 5.9 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Norgespumpa 5.9Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,0 kW9,0 kW4,0 kW
Varmeeffekt ved −15 °C4,3 kW7,1 kW (gunstigst)2,8 kW
Varmeeffekt ved −25 °C3,3 kW5,4 kW (gunstigst)2,1 kW
SCOP4,65,3 (gunstigst)0,7
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER7,59,9 (gunstigst)2,4
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A) (gunstigst)23 dB(A)1 dB(A)
Lydnivå utedel43 dB(A) (gunstigst)44 dB(A)1 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−30 °C (gunstigst)15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Garanti
Garanti5 år5 år

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Norgespumpa 5.9 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Norgespumpa 5.9
Alle tilbud
På forespørsel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 9.0
Alle tilbud
Ingen forhandler registrert ennå
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.