varmepumpeguru.no

Fujitsu Norgespumpa 5.9 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4

Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.

Fujitsu Norgespumpa 5.9, innedel
Fujitsu Norgespumpa 5.95,0 kW · SCOP 4,6Bilde: Fujitsu
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4, innedel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.48,4 kW · SCOP 5,3Bilde: Fujitsu

Kort fortalt

Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.

Er Fujitsu Norgespumpa 5.9 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 like store?
Nei. Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har maks varmeeffekt 8,4 kW ved +7 °C, mot 5,0 kW for Fujitsu Norgespumpa 5.9. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Norgespumpa 5.9 eller Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har høyest SCOP: 5,3 mot 4,6 for Fujitsu Norgespumpa 5.9. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 gir 6,1 kW ved −15 °C, mot 4,3 kW for Fujitsu Norgespumpa 5.9. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
Hvilken tåler lavest utetemperatur?
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har garantert drift ned til −30 °C, Fujitsu Norgespumpa 5.9 ned til −15 °C.
Hvilken har den mest stillegående innedelen?
Innedelen til Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 er oppgitt til 19 dB(A) på laveste viftetrinn, mot 22 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa 5.9.
Hvilket kuldemedium bruker de?
Begge bruker R32.

Slik skiller de seg

Fujitsu Norgespumpa 5.9 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 er to luft–luft varmepumper fra Fujitsu, men de tilhører ulike serier og er ikke like store. Maksimal varmeeffekt ved standardmåling er henholdsvis 5,0 kW og 8,4 kW, en forskjell på 3,4 kW. Dette betyr at modellene er dimensjonert for helt ulike varmebehov. Hvilken fysisk størrelse og kapasitet boligen krever, bør derfor avklares opp mot husets varmebehov før man sammenligner de øvrige spesifikasjonene.

Når det gjelder oppvarming over en hel fyringssesong, angis effektiviteten med SCOP, som viser hvor mange kilowattimer varme pumpen gir per kilowattime strøm. Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har en SCOP på 5,3 og energiklasse A++ for oppvarming, mens Fujitsu Norgespumpa 5.9 har en SCOP på 4,6 og energiklasse A++. Forskjellen i SCOP er 0,7. Varmepumpene leverer også ulik varmeeffekt når det er kaldt ute. Ved −15 °C yter den største modellen 6,1 kW mot 4,3 kW på den minste, en forskjell på 1,8 kW. Ved −25 °C er effektene henholdsvis 4,6 kW og 3,3 kW, noe som utgjør en forskjell på 1,3 kW. I tillegg garanterer produsenten drift helt ned til −30 °C for Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4, mens grensen for Fujitsu Norgespumpa 5.9 er −15 °C, en forskjell på 15 °C.

Lydnivå måles i desibel, dB(A). På laveste viftetrinnet har innedelen til Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 et oppgitt lydnivå på 19 dB(A), mot 22 dB(A) for Fujitsu Norgespumpa 5.9. Forskjellen her er 3 dB(A). På utedelen er forholdet omvendt: Fujitsu Norgespumpa 5.9 avgir 43 dB(A), mens Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 har et lydnivå på 44 dB(A), som er en forskjell på 1 dB(A). Ved kjøling måles sesongeffektiviteten gjennom SEER. Her har Extreme 8.4 en SEER på 10,6 og energiklasse A+++, mens Norgespumpa 5.9 har 7,5 og A++, en differanse på 3,1 i SEER. Begge modellene benytter kuldemediet R32, har innebygd Wi-Fi og leveres med en garanti på 5 år.

I denne sammenligningen oppgir produsenten de samme målepunktene og egenskapene for begge modellene, slik at tallgrunnlaget er fullt dekkende for begge to.

Hvilken modell som er mest aktuell, avhenger av hva boligen behøver og hvilke egenskaper du prioriterer. Legger du mest vekt på høyest mulig sesongeffektivitet gjennom en SCOP på 5,3, laveste lydnivå på innedelen på 19 dB(A) samt garantert drift ned til −30 °C, er det Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4 som skiller seg ut. Er behovet derimot tilpasset en mindre varmepumpe med maksimal varmeeffekt på 5,0 kW og et litt lavere lydnivå på utedelen med 43 dB(A), er det Fujitsu Norgespumpa 5.9 som møter disse tallene.

Side om side

Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.

Fujitsu Norgespumpa 5.9 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4, egenskap for egenskap
EgenskapFujitsu Norgespumpa 5.9Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4Forskjell
Varme
Maks varmeeffekt5,0 kW8,4 kW3,4 kW
Varmeeffekt ved −15 °C4,3 kW6,1 kW (gunstigst)1,8 kW
Varmeeffekt ved −25 °C3,3 kW4,6 kW (gunstigst)1,3 kW
SCOP4,65,3 (gunstigst)0,7
Energiklasse, varmeA++A+++ (gunstigst)
Kjøling
SEER7,510,6 (gunstigst)3,1
Energiklasse, kjølingA++A+++ (gunstigst)
Støy
Lydnivå innedel, laveste22 dB(A)19 dB(A) (gunstigst)3 dB(A)
Lydnivå utedel43 dB(A) (gunstigst)44 dB(A)1 dB(A)
Drift i kulde
Garantert drift ned til−15 °C−30 °C (gunstigst)15 °C
Kuldemedium
KuldemediumR32R32
Funksjoner
Innebygd Wi-FiJaJa
Garanti
Garanti5 år5 år

Pris

Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.

Laveste pris uten montering for Fujitsu Norgespumpa 5.9 og Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4
ModellUten monteringForhandlerSist kontrollert
Fujitsu Norgespumpa 5.9
Alle tilbud
På forespørsel
Fujitsu Norgespumpa Extreme 8.4
Alle tilbud
På forespørsel
Anbefalt forhandler

Kjøp og montering

Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.

Sammenlign videre

Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.