Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Toshiba Signatur 35 ND1
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Extreme Gulv 6.3 og Toshiba Signatur 35 ND1 like store?
- Nei. Toshiba Signatur 35 ND1 har maks varmeeffekt 7,8 kW ved +7 °C, mot 6,3 kW for Fujitsu Extreme Gulv 6.3. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Extreme Gulv 6.3 eller Toshiba Signatur 35 ND1?
- Toshiba Signatur 35 ND1 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 6.3. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 gir 5,2 kW ved −15 °C, mot 4,5 kW for Toshiba Signatur 35 ND1. Det er effekten som er igjen en kald vinterdag.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Extreme Gulv 6.3 fra serien Fujitsu Extreme Gulv og Toshiba Signatur 35 ND1 fra serien Toshiba Signatur er begge luft–luft-varmepumper. De to modellene er ikke like store. Toshiba Signatur 35 ND1 har en maksimal varmeeffekt på 7,8 kW, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.3 har en maksimal varmeeffekt på 6,3 kW. Det gir en forskjell på 1,5 kW ved mildere utetemperaturer. Pumpene passer dermed til ulike varmebehov, og boligens størrelse og isolasjon bør avgjøre hvilken kapasitet du velger før du vurderer øvrige detaljer.
Når det gjelder drift over fyringssesongen, oppgis SCOP, som er sesongvarmefaktoren. Den viser hvor mange kilowattimer varme du får igjen per kilowattime tilført strøm gjennom en fyringssesong. Her har Toshiba Signatur 35 ND1 en SCOP på 5,1 og energiklasse A+ for varme, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.3 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+. Forskjellen i SCOP er 0,7. Bildet endrer seg imidlertid ved lavere utetemperaturer. Ved −15 °C leverer Fujitsu Extreme Gulv 6.3 en varmeeffekt på 5,2 kW mot 4,5 kW for Toshiba Signatur 35 ND1, en forskjell på 0,7 kW i favør av Fujitsu. Ved −25 °C yter Fujitsu 4,2 kW og Toshiba 3,5 kW, som også er en forskjell på 0,7 kW.
Begge modellene benytter kuldemediet R32. Til kjøling om sommeren har Fujitsu Extreme Gulv 6.3 en SEER på 8,1, mens Toshiba Signatur 35 ND1 har en SEER på 7,3. SEER beskriver sesongkuldefaktoren, og forskjellen mellom dem er 0,8. Høyere SEER betyr mer effektiv kjøledrift.
Det er også flere tekniske detaljer som kun oppgis av én av produsentene. For Fujitsu Extreme Gulv 6.3 er det oppgitt garantert drift ned til −25 °C, at modellen har innebygd Wi-Fi, samt 5 år garanti. For Toshiba Signatur 35 ND1 oppgis nominell varmeeffekt til 4,2 kW, varmeeffekt ved −20 °C til 4,0 kW og COP til 4,42. Videre oppgir Toshiba nominell kjøleeffekt på 3,5 kW, energiklasse A++ for kjøling, laveste lydnivå for innedel på 19 dB(A) og et lydnivå for utedel på 48 dB(A). Målene for innedelen er 300 × 987 × 210 mm med vekt på 11,0 kg, mens utedelen måler 550 × 780 × 290 mm med vekt på 34,0 kg. Anbefalt sikring for denne er 16 A.
Hva du bør legge mest vekt på, avhenger av prioriteringene dine. Legger du mest vekt på jevn energieffektivitet gjennom en hel fyringssesong, er det Toshiba Signatur 35 ND1 som utmerker seg med en SCOP på 5,1 og høyest maksimal varmeeffekt på 7,8 kW. Er det derimot avgitt varmeeffekt på de kaldeste vinterdagene eller høyest effektivitet ved kjøling som teller mest, skiller Fujitsu Extreme Gulv 6.3 seg ut med 5,2 kW ved −15 °C, 4,2 kW ved −25 °C og en SEER på 8,1.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Extreme Gulv 6.3 | Toshiba Signatur 35 ND1 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 6,3 kW | 7,8 kW | 1,5 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 5,2 kW (gunstigst) | 4,5 kW | 0,7 kW |
| Varmeeffekt ved −25 °C | 4,2 kW (gunstigst) | 3,5 kW | 0,7 kW |
| SCOP | 4,4 | 5,1 (gunstigst) | 0,7 |
| Energiklasse, varme | A+ | A+++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,1 (gunstigst) | 7,3 | 0,8 |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
Bare Fujitsu Extreme Gulv 6.3 oppgir i tillegg: garantert drift ned til; innebygd Wi-Fi og garanti.
Bare Toshiba Signatur 35 ND1 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −20 °C; COP; nominell kjøleeffekt; energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste; lydnivå utedel; innedel H×B×D; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Extreme Gulv 6.3 Alle tilbud | På forespørsel | ||
| Toshiba Signatur 35 ND1 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6300 — 6,3 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Samsung Nordic Airise S2 9 — 6,3 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Daikin Nepura Gulvmodell — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Panasonic Gulvmodell Z-35 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Daikin Nepura Moskus 25 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.3 mot Fujitsu Extreme Gulv 6.2 — 6,2 kW
Toshiba Signatur 35 ND1 mot andre modeller
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Polar 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Ask 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Kontur 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Panasonic HZ35ZKE — 7,9 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Panasonic HZ35ZKE grafitt — 7,9 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu mot ToshibaAlle sammenligninger