Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Toshiba Signatur 35 ND1
Det produsentene oppgir, side om side, og den laveste prisen uten montering vi har kontrollert. Uthevingen viser den gunstigste verdien i hver rad. Den kårer ingen vinner.


Kort fortalt
Svarene er lest ut av tabellen under og gjelder bare det begge produsentene oppgir.
- Er Fujitsu Extreme Gulv 6.2 og Toshiba Signatur 35 ND1 like store?
- Nei. Toshiba Signatur 35 ND1 har maks varmeeffekt 7,8 kW ved +7 °C, mot 6,2 kW for Fujitsu Extreme Gulv 6.2. Velg størrelse etter huset før du sammenligner resten.
- Hvilken bruker minst strøm, Fujitsu Extreme Gulv 6.2 eller Toshiba Signatur 35 ND1?
- Toshiba Signatur 35 ND1 har høyest SCOP: 5,1 mot 4,4 for Fujitsu Extreme Gulv 6.2. SCOP sier hvor mange kilowattimer varme pumpa gir per kilowattime strøm over en fyringssesong.
- Hvilken gir mest varme ved −15 °C?
- Begge gir 4,5 kW ved −15 °C.
- Hvilket kuldemedium bruker de?
- Begge bruker R32.
Slik skiller de seg
Fujitsu Extreme Gulv 6.2 fra Fujitsu er en luft–luft-varmepumpe i serien Fujitsu Extreme Gulv, mens Toshiba Signatur 35 ND1 fra Toshiba tilhører serien Toshiba Signatur. Disse to modellene er ikke like store. Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har en maksimal varmeeffekt på 6,2 kW, mens Toshiba Signatur 35 ND1 har en maksimal varmeeffekt på 7,8 kW, en forskjell på 1,6 kW. Siden de har ulik kapasitet, dekker de ulike oppvarmingsbehov. Riktig dimensjonering til boligen bør derfor avklares før øvrige egenskaper vurderes.
Når det gjelder oppvarming over en hel sesong, måles effektiviteten med SCOP, som viser hvor mye varme pumpen gir per kilowattime strøm gjennom en fyringssesong. Toshiba Signatur 35 ND1 har en SCOP på 5,1 og energiklasse A+ for varme, mens Fujitsu Extreme Gulv 6.2 har en SCOP på 4,4 og energiklasse A+. Forskjellen i SCOP er 0,7 i favør av Toshiba. Ved en utetemperatur på −15 °C leverer begge modellene en varmeeffekt på 4,5 kW. Ved strengere kulde på −25 °C yter derimot Fujitsu Extreme Gulv 6.2 en varmeeffekt på 3,7 kW, mot 3,5 kW for Toshiba Signatur 35 ND1, en forskjell på 0,2 kW.
For kjøling benytter man SEER, som angir kjøleeffektiviteten over sesongen. Her har Fujitsu Extreme Gulv 6.2 en SEER på 8,5, mot 7,3 for Toshiba Signatur 35 ND1, noe som utgjør en forskjell på 1,2. Begge modellene benytter kuldemediet R32, som er det mest utbredte mediet i moderne varmepumper.
Produsentene oppgir også enkelte opplysninger som kun gjelder den ene modellen. For Fujitsu Extreme Gulv 6.2 oppgis det garantert drift ned til −25 °C, 5 år garanti, samt at modellen har innebygd Wi-Fi. For Toshiba Signatur 35 ND1 oppgir produsenten en nominell varmeeffekt på 4,2 kW, en varmeeffekt ved −20 °C på 4,0 kW, samt COP på 4,42, som måler effektfaktoren i ett enkelt driftspunkt. Videre oppgis nominell kjøleeffekt til 3,5 kW og energiklasse A++ for kjøling. Lydnivået for Toshiba-modellen er oppgitt til 19 dB(A) på laveste trinn for innedelen og 48 dB(A) for utedelen, med anbefalt sikring på 16 A. Toshiba oppgir også målene for innedelen til 300 × 987 × 210 mm med vekt på 11,0 kg, og utedelen til 550 × 780 × 290 mm med en vekt på 34,0 kg.
Hvilken modell som passer best, avhenger av hva man prioriterer i tallgrunnlaget. Legger du mest vekt på jevn sesongeffektivitet for oppvarming, skiller Toshiba Signatur 35 ND1 seg ut med en SCOP på 5,1. Vektlegger du derimot høyest mulig varmeeffekt ved ekstrem kulde på −25 °C eller mest mulig effektiv kjøling, utmerker Fujitsu Extreme Gulv 6.2 seg med henholdsvis 3,7 kW og en SEER på 8,5.
Side om side
Bare egenskaper begge produsentene oppgir. Uthevet verdi er den gunstigste av de to. Forskjellen i oker er regnet ut av oss.
| Egenskap | Fujitsu Extreme Gulv 6.2 | Toshiba Signatur 35 ND1 | Forskjell |
|---|---|---|---|
| Varme | |||
| Maks varmeeffekt | 6,2 kW | 7,8 kW | 1,6 kW |
| Varmeeffekt ved −15 °C | 4,5 kW | 4,5 kW | |
| Varmeeffekt ved −25 °C | 3,7 kW (gunstigst) | 3,5 kW | 0,2 kW |
| SCOP | 4,4 | 5,1 (gunstigst) | 0,7 |
| Energiklasse, varme | A+ | A+++ (gunstigst) | |
| Kjøling | |||
| SEER | 8,5 (gunstigst) | 7,3 | 1,2 |
| Kuldemedium | |||
| Kuldemedium | R32 | R32 | |
Bare Fujitsu Extreme Gulv 6.2 oppgir i tillegg: garantert drift ned til; innebygd Wi-Fi og garanti.
Bare Toshiba Signatur 35 ND1 oppgir i tillegg: nominell varmeeffekt; varmeeffekt ved −20 °C; COP; nominell kjøleeffekt; energiklasse, kjøling; lydnivå innedel, laveste; lydnivå utedel; innedel H×B×D; innedel, vekt; utedel H×B×D; utedel, vekt og anbefalt sikring.
Pris
Den laveste prisen uten montering vi har kontrollert for hver modell. Alle tilbud, med forhandler og dato, står på modellsidene.
| Modell | Uten montering | Forhandler | Sist kontrollert |
|---|---|---|---|
| Fujitsu Extreme Gulv 6.2 Alle tilbud | På forespørsel | ||
| Toshiba Signatur 35 ND1 Alle tilbud | Ingen forhandler registrert ennå |
Kjøp og montering
Servion AS selger varmepumper til fastpris med standardmontering inkludert.
Sammenlign videre
Modellene nærmest i maks varmeeffekt. Rekkefølgen er ikke en anbefaling.
Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot andre modeller
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Daikin Nepura Gulvmodell — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Panasonic Gulvmodell Z-35 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Daikin Nepura Moskus 25 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Fujitsu Norgespumpa 6.4 — 6,2 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Mitsubishi Electric Kaiteki 6300 — 6,3 kW
- Fujitsu Extreme Gulv 6.2 mot Samsung Nordic Airise S2 9 — 6,3 kW
Toshiba Signatur 35 ND1 mot andre modeller
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Polar 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Ask 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Toshiba Kontur 35 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Fujitsu Norgespumpa Extreme 7.7 — 7,7 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Panasonic HZ35ZKE — 7,9 kW
- Toshiba Signatur 35 ND1 mot Panasonic HZ35ZKE grafitt — 7,9 kW
Alle sammenligninger: Fujitsu mot ToshibaAlle sammenligninger